Zerowanie dysku twardego

Gdy sprzedajemy komuś dysk twardy lub pendriva, nie zdajemy sobie często sprawy, że usunięte zwykłym formatowaniem dysku dane, mogą zostać bez problemów odzyskane przez nowego użytkownika. Pokażę Wam tutaj (na przykładzie mojego pendriva), jak w prosty i szybki sposób usunąć bezpowrotnie wszystkie dane z dysku bez jakiejkolwiek możliwości  ich odzyskania. Mowa tu o zerowaniu dysków twardych lub innych nośników danych.

Do tej czynności będziemy potrzebowali darmowego programu o nazwie DMDE. Jest to bardzo dobra aplikacja, dzięki której nie tylko wyzerujemy dysk, ale tez możemy odzyskiwać usunięte dane lub naprawiać uszkodzone dyski twarde. Pobieramy go, a następnie instalujemy. Po uruchomieniu ukaże się Nam główne okno.

Pokaże się okienko, gdzie musimy wybrać nośnik którym będziemy się zajmować. Jak napisałem wyżej, użyję tutaj swojego Pendriva 8 GB firmy Kingston. Klikamy na niego i wybieramy OK. Kolejne okienko zamykamy.

Z górnego menu, wybieramy Narzędzia i Wypełnij sektory.

Wyskoczy nam nowe okienko, w którym ujrzymy dwa obszary. Pierwszy obszar to Wzorzec – zostawiamy bez zmian oraz drugi obszar – Wypełnij sektory – tutaj klikamy na Partycje i wybieramy nasze urządzenie i zatwierdzamy OK.

Po kliknięciu Ok, ukażą się nam zmiany w Sektor końcowy oraz Liczba sektorów. Sektor końcowy powinien zgadzać się z sektorem wyświetlonym w głównym oknie aplikacji tak jak pokazane na zdjęciu.

Klikamy OK. Sprawdzamy tutaj czy wybraliśmy odpowiednie urządzenie. Musimy zaznaczyć Confirm overwriting 7.75 GB, a następnie TAK.

Teraz czekamy na zakończenie całej operacji. Czas wykonania zależy od wielkości nośnika. Ja czekałem około 20 minut.

Po zakończeniu zerowania, musimy wykonać formatowanie dysku. Odłączamy i ponownie podłączamy dysk, a następnie przechodzimy do Komputer. Przy próbie otworzenia pendrive wyskoczy komunikat, że urządzenie musi zostać sformatowane.

Tym oto sposobem zerowanie dysku zostało pomyślnie przeprowadzone, i mamy 100% pewność, że nikt już nigdy nie odzyska z niego żadnych danych.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

1 Komentarz

  1. Dzięki za artykuł 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *