Zalana klawiatura w laptopie – co robić?

Jest to chyba najczęściej identyfikowana „usterka” z  jaką serwisanci komputerowi muszą się spotykać. Często się to dzieje przez Naszą nieuwagę. Pijąc chociażby herbatę lub inny napój przy naszych notebookach, w bardzo łatwy sposób można go zalać. Pokażę Wam tutaj kilka sugestii które mam nadzieję uchronią dużą część użytkowników od zalania klawiatury.

Zalanie notebookaA więc, generalną zasadą podczas korzystania z laptopów jest zakaz picia napojów przy tym sprzęcie. Takie urządzenia nie są wodoodporne i wilgotne środowisko im nie służy. Ze względu na bliskość poszczególnych elementów woda wylana na klawiaturę może uszkodzić między innymi płytę główną.

I aby zniwelować skutki zalania natychmiast należy:

– wyłączyć zasilanie i wyciągnąć baterię,

– odchylić do tyłu ekran i odwrócić laptopa do góry nogami, w ten sposób istnieje możliwość uratowania płyty głównej i innych podzespołów. Warto wówczas manewrować laptopem tak, by cały płyn wydostał się ze środka.

notebook powinien być pozostawiony na 24 godziny w pozycji klawiaturą do dołu. Jeżeli na laptop wylała się inna ciecz i woda, warto po wyschnięciu przeczyścić go dodatkowo innymi środkami stworzonymi do czyszczenia zalanych klawiatur. Należy pamiętać aby podczas czyszczenia, bateria była wyjęta z laptopa.

Jeżeli laptop nadal nie działa, należy niestety zanieść go do serwisu. W serwisie uzyskamy informacje, czy zalanie nie spowodowało przypadkiem uszkodzenia na przykład płyty głównej lub innego ważnego komponentu laptopa. Niestety ceny tego typu napraw mogą obciążyć naszą kieszeń, dlatego warto zapobiegać tego typu wydarzeniom.

Kupując notebooka warto też dokupić przedłużoną gwarancję, która chroni Nas przed między innymi przypadkowymi uszkodzeniami. Co prawda jest to dodatkowy wydatek (w zależności od ceny produktu), ale naprawdę warto się ubezpieczyć i spać spokojnie, gdyż w przypadku zalania bądź jakiegokolwiek przypadkowego uszkodzenia laptopa, owa usterka zostanie naprawiona.

A Wy jakie mieliście doświadczenia z zalaniem notebooków?

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

8 komentarzy

 1. Marek pisze:

  Można kupić nakładkę na klawiaturę koszt 30 zł
  jeżeli zostanie ona uszkodzona można bez problemu ją naprawić, polecam
  centrumnaprawlaptopow.pl

 2. Printex pisze:

  Nie wiedziałam że są takie nakładki. Muszę się nimi zainteresować, bo często przy moim laptopie stoi jakiś kubek z kawą.

 3. Hubert pisze:

  Raz rozlałem sobie herbatę, od tamtego momentu zakupiłem właśnie taką nakładkę i czuję się bezpieczniejszy. Świetne rozwiązanie i bardzo dobry poradnik. Pozdrawiam 🙂

 4. Marian pisze:

  Świetny wpis, gratulacje 🙂

 5. Fabian pisze:

  Zalany komputer to chyba najgorszy problem, jaki się może przytrafić..Niewiadomo co robić najpierw : osuszać samemu czy biec do serwisu.

 6. Laptim pisze:

  „Zakaz pici napojów przy sprzęcie” – to jak zakaz jedzenia popcornu w kinie, albo picia piwa przy grillu. 😉

 7. Krzysiek pisze:

  Od kiedy zdarzyło mi się zalać klawiaturę słodką herbatą, zaprzestałem picia przy komputerze 😛 Więc można 😛

 8. Gamera pisze:

  Niestety miałam już taki wypadek. Trochę mi pomogła córka. Ciekawe wskazówki. Mam nadzieję, że nie będę musiała znów korzystać, ale na pewno zapamiętam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.