Wymiana karty WiFi w laptopie z Biosem bez whitelisty

Nie wszyscy z nas słyszeli o pojęciu tzw. whitelisty podzespołów które są kompatybilne z posiadanymi laptopami. Chodzi o to że tylko i wyłącznie podzespoły, które przez producenta notebooków zostały dodane do tzw. whitelisty będą pracowały na danym urządzeniu.

Osobiście doświadczyłem tego, gdzie zostałem zmuszony do wymiany karty WiFi w laptopie Lenovo G570, która niestety przestała działać. Oczywiście mogłem wymienić kartę na tę samą, jednak miałem „pod ręką” inną wymontowaną z innego laptopa (Asus), który wcześniej uległ całkowitej awarii. Okazało się, że owa karta nie jest kompatybilna z moim laptopem. Buszując po internecie dowiedziałem się, że mogę wgrać nowy zmodyfikowany Bios bez tzw. whitelisty. Oczywiście wiązało się to z możliwością uszkodzenia laptopa, więc jeśli zdecydujecie się na wgranie zmodyfikowanego Biosa do swojego notebooka, pamiętajcie że robicie to na własną odpowiedzialność.

Jeśli posiadacie notebooka Lenovo G570 lub G470 i chcecie mieć możliwość montażu podzespołów które macie „pod ręką” musicie pobrać ową wersje Biosu http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=661209&sid=1e9d1a38ec20b837d3ac05b6aeaf168e, następnie rozpakować archiwum.

W kolejnym kroku wchodzimy do folderu MOD_NWL i wybieramy wersję 32 lub 64-bitową (w zależności jaką wersję systemu posiadamy). W moim przypadku to wersja 64-bity.

Pokaże się lista plików i klikamy na InsydeFlashx64 i uruchamiamy proces wgrania nowego Biosu bez tzw. whitelisty.

Po wykonaniu tej operacji, musimy zrestartować notebooka. Zdarza się również, że podczas aktualizacji Biosu pokaże się komunikat o tym, że wersja jaką mamy dotąd zainstalowaną jest taka sama jak ta którą chcemy wgrać – THE VERSION OF ROM FILE IS THE SAME AS THAT OF BIOS

Wówczas należy w folderze MOD_NWL (lub w folderze gdzie mamy rozpakowane pliki Biosu) znaleźć plik platform.ini, otworzyć go do edycji (np. programem Dreamweaver) i szukamy w nim wpisu:

zamieniamy na

Po tej zmianie, aplikacja nie będzie sprawdzać jaką obecnie mamy zainstalowaną wersję Biosu. Pomocną stroną gdzie znajdziecie wiele informacji odnośnie swoich modeli notebooków jest bios-mods.com. Pamiętajcie że robicie to na własna odpowiedzialność.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

1 Komentarz

  1. Laptopshop pisze:

    Spotkałem się z osobą, która robiła to w podobny sposób (o ile nie ten sam) i karta mimo to nie działała poprawnie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.