Jak uchronić się przed ransomware Petya

Wszędzie już chyba słyszeliśmy o tym, że Petya zainfekowała komputery w wielu miejscach na świecie, również w naszym kraju. Specjaliści znaleźli już rozwiązanie, które powinno uchronić nasze urządzenia przed atakiem ransomware. Wystarczy tylko stworzyć plik o nazwie perfc i umieścić go w katalogu C:\Windows.

Jeśli jednak już padliście ofiarą Petya, to ten plik wam nie pomoże.

Niestety musimy pamiętać, że ataki ransomware są coraz częstsze i trzeba się przed nimi jakoś bronić. Co do opisywanego sposobu jest wiele zdań podzielonych, jednak lepiej to zrobić niż nie robić nic.

A więc udajemy się do lokalizacji C:\Windows i tam tworzymy nowy plik o nazwie perfc. Następnie trzeba mu nadać atrybut tylko do odczytu. Konkretny opis sposobu w języku angielskim znajdziecie na Bleepingcomputer .

I jeszcze jedno (w razie W), koniecznie zróbcie kopię zapasową swoich danych, bo jeśli padniecie ofiarą ataku, szanse na odzyskanie danych są znikome. Nie płaćcie okupu i regularnie aktualizujcie swoje systemy operacyjne i antywirusy.

 

Informacje prasowe.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

2 komentarze

  1. Petya zbiera żniwo. Kopie zapasowe już dawno porobione… Pozostało tylko czekać aż sobie dadzą spokój lub pogodzić się z tym, że wciąż będzie na nas czyhało jakieś niebezpieczeństwo.

  2. Blacksoft pisze:

    Ten wirus zaszyfruje też kopie zapasowe , chyba że są na innym dysku , byle ni sieciowym , bo te też będą zaszyfrowane,
    Moim zdaniem ochrona przed zaszyfrowaniem przez tworzenie folderu, to sztuczka ,a nie działanie mające zapewnić bezpieczeństwo, Aktualny, system , antywirus firewall , skuteczna polityka bezpieczeństwa to są środki które ochronią dane przed zaszyfrowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.