Tusze i tonery – bez nich ani rusz!

Do drukowania potrzebujemy urządzenia i materiałów eksploatacyjnych – papieru oraz wkładu, czyli tuszu bądź tonera, w zależności od rodzaju drukarki.

Tusze zawierają płynny atrament i są dedykowane drukarkom atramentowym. Z kolei tonery zawierają pigment w postaci proszku i są przeznaczone dla laserowych urządzeń drukujących. Są to podstawowe różnice między wymienionymi materiałami eksploatacyjnymi.

Dostępne pojedynczo i w zestawach

Materiały eksploatacyjne do obu rodzajów drukarek można kupić nie tylko pojedynczo, ale również w zestawie. Zakup kilku tuszów lub tonerów jednocześnie jest korzystny zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy wszystkich kolorów jednocześnie – zazwyczaj jest natomiast tak, że czarny tusz (bądź toner) kończy się szybciej niż kolorowe pigmenty. Do zakupu zestawu materiałów eksploatacyjnych skłania zwykle cena. Bardzo często okazuje się, że tusze i tonery sprzedawane w kompletnych zestawach (czarny i kolorowe) są tańsze, niż w przypadku kupienia ich oddzielnie.

Oryginał czy zamiennik? – oto jest pytanie

Firmy dostarczające zamienniki takie jak TB Print i Inkhouse (http://inkhouse.pl) oferują materiały eksploatacyjne dobrej jakości i w niskiej cenie. Wydajność tych zamienników jest taka sama jak wydajność oryginalnych wkładów. Po oryginalne wkłady warto jednak sięgnąć, kiedy budżet na artykuły biurowe nie jest ograniczony, a użytkownikowi zależy na idealnej jakości. Często wybór na wkłady oryginalne pada w dużych firmach i placówkach państwowych, gdzie panuje przekonanie, że aby zachować gwarancję na drukarkę konieczne jest stosowanie oryginalnych tonerów lub tuszów. Urząd ochrony konsumenta wydał jednak opinię, że nie ma konieczności stosowania oryginałów by gwarancja obowiązywała. Krótko mówiąc używanie zamienników nie narusza gwarancji wg przepisów prawa. Warto rozważyć zakup zamienników ze względu na ich niekiedy 10krotną różnicę w cenie względem oryginałów.

Za przykład niech posłużą tusze Brother LC985 dostępne na stronie http://inkhouse.pl/tusze,do-brother,nr-985.html

Oryginalne wkłady produkcji Brothera to wydatek rzędu ok 45zł za jeden kolor i 77 za czarny. TB Print zaoferuje nam zamienniki tych tuszów w cenie ok 10zł za sztukę, a atramenty od Inkhouse dostępne są już po około 5 zł. Wybierając komplet kolorów zapłacimy jeszcze mniej, co oznacza, że wybierając zamienniki za te same pieniądze możemy wydrukować 10x więcej dokumentów!

Zamienniki objęte gwarancją

Producent zamienników obejmuje materiały eksploatacyjne dwuletnią gwarancją. Dodatkowo producenci zamienników dają gwarancję na drukarkę, o ile przyczyną jej awarii będzie zastosowany tusz lub toner sygnowany ich marką. Co ciekawe, tę korzystną dla konsumentów praktykę zapoczątkowali rozgorączkowani producenci oryginalnych tuszów i tonerów. Kiedy na rynku pojawiły się alternatywne, tańsze wkłady, puszczono famę, że psują się od nich drukarki. Oczywiście było to zamierzone – wtedy producenci oryginalnych materiałów zaczęli w dokumentach gwarancyjnych wpisywać jedno dodatkowe zastrzeżenie: jeżeli za usterkę odpowiada zamiennik, my jej nie naprawimy. Producenci zamienników odpowiedzieli bardzo szybko – jeżeli mój wkład spowoduje usterkę, naprawię twoją drukarkę.

Bitwa się zakończyła, ale wojna toczy się dalej – o pozycję na rynku i o lepszy stosunek wydajności do ceny i o klientów – wszystko z korzyścią dla tych ostatnich.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

3 komentarze

  1. Mateusz pisze:

    Mnie zawsze ciekawiło oznaczanie wydrukowanych materiałów przez poszczególne drukarki, masz jakąś dodatkową wiedzę na ten temat?

  2. Michał pisze:

    Ja zazwyczaj korzystam z zamienników. Nie ma różnicy w drukowaniu, a za to w cenie spora 😀

  3. oktawian pisze:

    Dla mnie dobre są active jety, w zasadzie to nigdy nie działo mi się z nimi nic złego. Tusz ma bardzo ładne kolory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.