Test szybkości dysku twardego

Pokażę Wam tutaj jak sprawdzić prędkość odczytu i zapisu danych na dysku twardym. Może to być również pamięć przenośna pendrive. Jeśli nie wiesz z jaką prędkością pracuje to u mnie się dowiesz. Wystarczy prosta komenda.

Ważne jest aby na czas naszych testów wyłączyć wszystkie programy, które zapisują i odczytują dane z dysku, na przykład odtwarzacz audio, komunikator czy program antywirusowy.
W pierwszej kolejności należy uruchomić wiersz poleceń, klikając w menu START i w pole wyszukaj programy i pliki wpisujemy komendę cmd i z menu kontekstowego uruchamiamy jako administrator.

Pojawi się nam konsola w której wpisujemy nastepującą komendę:
winsat disk -seq -write -drive c

Po wpisaniu komendy naciskamy ENTER. Uruchomi się narzędzie które pokaże nam prędkość zapisu danych na naszym dysku. Zamiast C można wpisać każdą inną literę oznaczającą nazwę naszej partycji lub dysku.

Wpisując komendę:
winsat disk -seq -read -drive c

Spowoduje to sprawdzenie i podanie wartości odczytu danych na naszym dysku. Zamiast C można wpisać każdą inną literę oznaczającą nazwę naszej partycji lub dysku.

Jest to przydatne narzędzie, które umożliwi nam wybranie odpowiednio szybkiego dysku do zapisu systemu operacyjnego czy gier lub filmów. Oczywiście partycja na której będzie instalowany system operacyjny musi być najszybsza.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

5 komentarzy

 1. bolek napisał(a):

  do du… nie działa 🙁

 2. smofacz napisał(a):

  Rewelacja oczywiście działa a nie trzeba niczym zaśmiecać systemu – dzięki elpcmaniak

 3. Ąą napisał(a):

  Podana metoda sprawdziła się, dzięki temu nie musiałem niepotrzebnie instalować w tym celu programów. Dzięki i pozdrawiam.

 4. Stysiu napisał(a):

  U mnie na win 10 64bit uruchamia się okno na którym trwa test lecz niestety okno po zakończeniu odrazu znika i nie jestem w stanie zobaczyć wyniku .

  • dan napisał(a):

   żeby okno nie znikało należny uruchomić konsole jako administrator jak wybierasz cmd prawym klawiszem uruchom jako administrator i wtedy działa.
   Pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *