Test pamięci RAM

Zapewne nie jednemu użytkownikowi komputera lub notebooka, przytrafia się sytuacja gdzie urządzenie zwalnia, zawiesza się czy restartuje. Jedną z przyczyn może być awaria jednego z ważnych podzespołów. Mowa tu o pamięci RAM. Jeśli uważamy że wina leży po stronie posiadanej kości, należy wykonać test. Jak to zrobić?

W systemach Windows Vista i Windows 7 można korzystać z wewnętrznego narzędzia do testowania pamięci RAM. Znajdziemy je w Panelu sterowania. Kliknąć trzeba w polecenie Wygląd klasyczny. Otwieramy Narzędzia administracyjne i klikamy Narzędzie diagnostyczne pamięci. Teraz wystarczy zainicjować test pamięci. Opisane narzędzie można też przywołać z poziomu menu rozruchowego systemu.

Jeśli posiadasz Windows XP, musisz skorzystać z programów przeznaczonych do testowania pamięci RAM. Również polecane są dla użytkowników nowszych systemów Vista i 7. Osobiście polecam darmowy program memtest86+. Pobrany obraz płyty należy nagrać na nośnik, np. płytę CD lub Pendrive, a następnie uruchomić system z przygotowanego wcześniej narzędzia na nośniku i wykonać test według instrukcji w programie memtest86+.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.