Telewizja cyfrowa – co, gdzie, kiedy?

Co to jest DVB-T?

DVB-T to standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej z nadajników naziemnych. W Polsce do 2013 roku zastąpi całkowicie telewizję analogową czyli taką jaką możemy odbierać teraz za pomocą zwykłej anteny i telewizora.

Jakie są korzyści z DVB-T?

Większa liczba kanałów

Nadajniki dzięki emisi cyfrowej mogą transmitować większą ilość programów telewizyjnych (i radiowych) w obrębie jednego kanału. Obecnie na jednym kanale możemy oglądać jeden program. W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD.

Zdecydowanie lepsza jakość obrazu i dźwięku

Emisja cyfrowa zapewnia idealną jakość obrazu i dźwięku. Oglądając cyfrowy obraz nie zobaczymy „śnieżenia” czy „odbić”, które często powodują duży dyskomfort w oglądaniu tradycyjnej telewizji analogowej. W obrazie cyfrowym tego typu zjawiska nie występują.
Dźwięk w DVB-T przesyłany jest również cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo możemy odbierać wielokanałowy (przestrzenny) dźwięk Dolby Digital.

Dodatkowe funkcje

Oprócz najwyższej jakości obrazu, dźwięku oraz większej liczby kanałów, DVB-T oferuje funkcję, które zwiększają wygodę
i atrakcyjność oglądania telewizji.
EPG
to elektoroniczny przewodnik po programach dzięki któremu na ekranie widzimy program telewizyjny wszystkich kanałów jakie możemy odbierać – kupowanie papierowego programu nie jest już niezbędne. PVR – Posiadając odpowiedni tuner możemy również nagrywać (z możliwością zaprogramowania) programy telewizyjne, oraz zatrzymać na chwilę program, który jest nadawany.
VoD
telewizja cyfrowa daje również możliwosć skorzystania z usługi „Video na życzenie” czyli wirtualnej wypożyczalni filmów i programów. Możemy w każdej chwili wybrać film za pomocą pilota i obejrzeć go kiedy będziemy chcieli – tak jak film na płycie DVD (w Polsce ta usługa nie jest jeszcze dostępna).

Jakie programy telewizyjne będzie można odbierać?

Obecnie rozpoczął się pierwszy etap cyfryzacji telewizji. Zawartość obecnie uruchamianych multipleksów może nieznacznie różnić się w zależności od regionu.

multipleks 1 obecnie trwają dyskusję nad przeznaczeniem multipleksu 1 – prawdopodobnie nim TVP w całości przeniesie się do mulitpleksu 3 będzie nadawać trzy kanały – TVP1, TVP2, TVP Info. Być może pozostałe kanały zostaną przeznaczone dla zupełnie nowych nadawców którzy nie prowadzą obecnie emisji analogowej.

multipleks 2 (przeznaczony dla nadawców komenrcyjnych) obecnie:
Polsat, TVN, TV4, TV Puls – dodatkowo każdy z komercyjnych nadawców uruchomi jeszcze jeden kanał – łącznie będzie ich 8.

multipleks 3 (przeznaczony dla Telewizji Polskiej)
TVP1, TVP2, TVP Info, TVP HD,TVP Sport, TVP Kultura i TVP Historia

W przyszłości będą uruchamiane kolejne multipleksy – niektóre mogą być bezpłatne, za inne nadawcy będą mogli pobierać dodatkowe opłaty. Docelowo na obszarze całej Polski z nadajników DVB-T będzie można odbierać nawet 30 kanałów telewizyjnych.

Jaki odbiornik należy posiadać aby odebrać DVB-T?

Aby odbierać cyfrową telewizję naziemną DVB-T można posiadać:

– telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T lub zewnętrzną przystawkę

– tuner telewizyjny z dekoderem DVB-T

– zewnętrzną bądź wewnętrzną kartę telewizyjną do komputera/laptopa z możliwością odbioru DVB-T.

Uwaga!
W Polsce obowiązuje standard kodowania MPEG4 (h.264). Tylko sprzęt wyposażony w tuner umożliwiający dekodowanie MPEG4, będzie w stanie odbierać DVB-T.

Sprzęt z tunerem MPEG2 będzie mógł odbierać sygnał MPEG4 jeżeli ma możliwość przekodowania MPEG-4 do MPEG-2. Taką możliwość mają np. niektóre telewizory wyposażone w złącze CI.

Telewizor z wbudowanym tunerem czy osobny tuner?

Telewizor z wbudowanym tunerem daje wygodę korzystania z jednego urządzenia. Nie musimy uruchamiać telewizora i tunera. Tuner daje więcej możliwości – możemy nagrywać programy, zatrzymywać i odtwarzać z niego wcześniejsze nagrania. Zaawansowane tunery pozwalają również słuchać muzyki w formacie MP3, WMA, przeglądać zdjęcia, oglądać filmy w popularnych formatach DivX, MPEG, AVI (wraz z napisami).
Istnieją również tzw. tunery combo, gdzie w jednym urządzeniu mamy zarówno tuner do telewizji naziemnej jak i satelitarnej.

Jaka antena jest potrzebna do odbioru DVB-T?

Aby odbierać DVB-T można stosować zwykłe anteny telewizyjne lub anteny specjalnie przeznaczone do DVB-T.
Jeżeli korzystasz z instalacji zbiorczej masz odpowiedni tuner lub telewizor, w Twoim mieście nadaje już DVB-T a mimo to nie możesz odebrać sygnału zwróć się do administracji budynku, która powinna wprowadzić zmiany w urządzeniach zbiorczych.

Żródło: telewizja-cyfrowa.com

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.