Rodzaje i formaty płyt, odtwarzane przez DVD i Blu-ray

Odtwarzacze Blu-ray i DVD obsługują wiele rodzajów płyt, nie tylko DVD i Blu-ray, oraz formaty wideo i audio.

Przed kupnem odtwarzacza DVD lub Blu-ray warto sprawdzić, jakie może odtwarzać rodzaje płyt, a co najważniejsze, formaty plików, jakie mogą być na nich zapisane. Najważniejsze by urządzenie obsługiwało ich jak najwięcej.

Rodzaje i krótka charakterystyka płyt:

BD-ROM – płyta Blu-ray tylko do odczytu, przeznaczona do dystrybucji filmów HD komercyjnych (BD-Video), gier i oprogramowania.

BD-RE – płyta BD (Blue-ray Disc Rewritable) do wielokrotnego zapisu.

BD-R – płyta BD do jednokrotnego zapisu, nagrywana za pomocą nagrywarki komputerowej zgodnej ze standardem Blu-ray.

BD-3D – nowy format płyt Blu-ray, który pozwala na zapis obrazu trójwymiarowego (3D) zamiast dwuwymiarowego (2D). Standard opiera się na kodeku Multiview Video Coding, który jest rozszerzeniem AVC, bedącym częścią dotychczasowego standardu. Płyty nagrane jako Blu-ray 3D bedą zgodne z odtwarzaczami starszego typu i bedą mogły być na nich odtworzone – oczywiście w wersji 2D. Starsze urządzenia będą mogły uaktualnić swoje oprogramowanie do obsługi nowego standardu, ale pod warunkiem, że będą dysponowały mocą obliczeniową.

DVD-Video – płyta DVD tylko do odczytu, przeznaczona do dystrybucji filmów komercyjnych. W przypadku płyt dwuwarstwowych DL (Dual Layer) podczas przełączania z jednej warstwy na drugą mogą wystąpić chwilowe zakłócenia obrazu i dzwięku. Nie jest to objawem usterki urządzenia.

DVD-RAM/ROM – płyta do wielokrotnego zapisu (ROM – tylko do odczytu) nagrania przy użyciu nagrywarek Panasonic i głównie odtwarzana przez urządzenia Panasonica i LG.

DVD-R/RW – płyty DVD do jednokrotnego zapisu (-R) i do wielokrotnego zapisu (-RW) za pomocą nagrywarek DVD. Część odtwarzaczy BD nie odtwarza płyt DVD-RW zapisywanych w trybie VR.

DVD+R/RW – płyty DVD do jednokrotnego zapisu (+R) i do wielokrotnego zapisu (+RW) za pomocą nagrywarek DVD.

VCD – (Video Compact Disc) to pierwszy standard zapisu filmów (MPEG-1), z dzwiękiem na płytach CD o czasie trwania do 80 minut z jakością porównywalną do kasety VHS.

SVCD – (Super Video Compact Disc) sygnał wizyjny jest zapisywany w standardzie MPEG-2. Jakość obrazu porównywana z zapisem S-Video, czas zapisu do 60 minut.

CD-Audio – płyty CD muzyczne do komercyjnej dystrybucji muzyki.

CD-R/RW – płyty CD do jedno- i wielokrotnego zapisu audio. Należy używać płyt CD-R/RW o pojemności 700 MB (80 minut) – płyty 800 MB (90 minut) mogą sie nie odtwarzać. Sesja nagrywania CD-R/RW powinna być zamknięta.

Super Audio CD i DVD-Audio – większość odtwarzaczy DVD i BD nie odtwarza płyt, na których jest zapisywana muzyka z najlepszą jakością. Moga je jedynie odtwarzać odtwarzacze DVD i BD z najwyższej półki.

Krótka charakterystyka formatów

Filmy na płytach VCD są kodowane w formacie MPEG-1, na SVCD i DVD w formacie MPEG-2, a na płytach Blu-ray stosowany jest format MPEG-2, MPEG-4 AVC lub WMV9HD (VC-1).

Najpopularniejsze kodeki do zapisywania filmów to:

AVCHD, DivX, DivX HD, DivX Plus HD, XviD, H.264, MPEG-4, Motion JPEG, MPEG-2, MPEG, Windows Media Video v9.

Dzięki ich dekoderom wbudowanym w odtwarzacz mogą być odtwarzane pliki wideo z następującymi rozszerzeniami:

AVI(*.avi), MKV(*.mkv), ASF(*.asf), MP4(*.mp4), 3GPP(*.3gpp), VRO(*.vro), VOB(*.vob), PS(*.mpg, *.mpeg), TS(*.ts, *.tp, *.trp), JPEG(*.jpg).

Najpopularniejsze formaty audio to:

MP3, WMA, PCM,WAV.

 

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.