Przeglądanie anonimowe stron internetowych

Chyba każdemu z Nas zależy, aby podczas surfowania w internecie zapewnić sobie wysoki poziom anonimowości. Pokażę Wam jak to zrobić i to nie takie trudne.

Przedstawię tutaj działanie programu Tor Browser Bundle. Z racji, że aplikacja jest bezpłatna, stawia ją w czołówce programów, które pomagają zapewnić anonimowość w sieci. Program zapewnia ochronę użytkownika podczas korzystania z Internetu, nie wymaga też instalacji i możemy z niego korzystać uruchamiając go bezpośrednio z dysku twardego czy nośnika danych USB.

Na początek musimy ów program pobrać, na przykład stąd.

Aby uruchomić program, podwójnie klikamy na ikonę Start Tor Browser.exe, która znajduje się w folderze wskazanym przez nas podczas instalacji.

Na ekranie pojawi się okno przeglądarki Firefox, która jest zintegrowana z programem Tor Browser Bundle .

Należy pamiętać, że tylko podczas używania przeglądarki internetowej uruchomionej za pomocą ikony Start Tor Browser.exe zapewnia nam anonimowość podczas surfowania w sieci.

W oknie Firefoksa widzimy adres IP ostatniego w kolejności serwera sieci TOR w łańcuchu komputerów, przez, które się aktualnie łączymy. Różni się od naszego prawda?

Jednakże samo korzystanie z internetu za pośrednictwem sieci TOR ma jedną wadę. Otóż nie zawsze wylosowane dla nas serwery są tak szybkie, aby przeglądanie stron internetowych było komfortowe. Dlatego program TOR daje Nam możliwość przełączenia się na inny zestaw serwerów.

W tym celu wystarczy w zasobniku systemowym podwójnie kliknąć na ikonę panelu kontrolnego sieci TOR, a następnie wybrać przycisk Użyj Nowej Tożsamości.

W zasobniku systemowym pojawi się dymek z informacją (obrazek poniżej), informujący Nas o połączeniu z innymi serwerami.

Jak widać program jest bardzo prosty w obsłudze, i dosłownie każdy(a) powinien sobie poradzić z jego działaniem.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

2 komentarze

  1. Lab pisze:

    Kilka razy robiłem podejście do programu TOR, ale nie do końca jestem przekonany, jakie będzie jego wpływ na wydajność komputera. Słyszałem już historie, że to strasznie zwalnia kompa. Czy to prawda? A druga rzecz – czy inni użytkownicy tego programu będą mieli dostęp do naszego adresu IP?

    • elpcmaniak pisze:

      Serwer odnotuje wizytę jakiegoś internauty, ale połączenie będzie widoczne np. jako pochodzące z serwera w Turcji czy Argentynie – IP nie będzie miało wiele wspólnego z faktyczną lokalizacją użytkownika. Jeśli chodzi o spowolnienie komputera to ja osobiście tego nie zauważyłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.