Prosta bateria słoneczna

Pokażę tutaj niewielką baterię słoneczną. Można ją wykorzystać np. do oświetlenia biurka. Potrzebne będą nam 3 lub więcej fotodiody BP34, zwykły brzęczek lub diodę LED. Fotodioda może pracować w tak zwanym trybie fotowoltaicznym i wtedy staje się ogniwem słonecznym. Należy wykonać układ według zamieszczonego poniżej zdjęcia. Po zmontowaniu układu, zbliżaj swą baterię słoneczną do jakiejś lampy. Przy jakim oświetleniu odezwie się brzęczyk? Wymagane oświetlenie nie jest duże, jednak nie ma sie z czego cieszyć- przecież brzęczyk do zadziałania potrzebuje wyjątkowo mało prądu.

Zamiast brzęczyka włącz czerwona lub innego koloru diodę LED, według rysunku b (dla diody zielonej lub zółtej potrzebne byłyby cztery fotodiody). Zbliż swą baterię słoneczną jak najbardziej do żarówki. Ja uzyskałem wyraźne świecenie zwykłego, czerwonego LED-a gdy fotoogniwa były oddalone o centymetr od 100-watowej żarówki.

ELEMENTY

– 3 lub więcej x BP34 (fotodiody)
– Brzęczyk piezo z generatorem
– Dioda LED – najlepiej czerwona

Schemat a i b

bateria_sloneczna

Pomysł zaczerpnięty z magazynu dla elektroników Ośla Łączka – Maj 2001.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

1 Komentarz

  1. miko pisze:

    Ja bym tego układu nie nazwał „baterią słoneczną”. Bardziej jako jakiś przekaźnik światła. Sprawność układu jest niska, ale od czego są eksperymenty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.