Prawidłowa instalacja i deinstalacja sterowników

Ważnymi czynnościami, którym poświęcamy sporo czasu jest instalowanie, aktualizowanie lub deinstalacja sterowników naszych urządzeń i wszelkiego rodzaju podzespołów, które znajdują się w naszych komputerach. Ich poprawna instalacja i aktualizacja sprawia, że nasz sprzęt działa bez żadnych awarii. Przedstawię tu krótki opis prawidłowych czynności, które zapewne większość z nas zna. Kieruję artykuł do tych, którzy nie mają zielonego pojęcia o swoim sprzęcie, co mam nadzieję powiększy Ich wiedzę na ten temat.

Kiedy instalujemy nowy sterownik do np. karty graficznej, musimy sprawdzić czy jesteśmy już w posiadaniu innej jego (starej) wersji. Dowiemy się tego z panelu sterowania naszej grafiki lub opcjach menadżera urządzeń wbudowanego w system operacyjny. Jeśli takowy sterownik już posiadamy w starszej wersji, próbujemy go zaktualizować za pomocą wbudowanego narzędzia. Na przykładzie mojej karty graficznej (widać to na zdjęciu poniżej), posiadam już aktualne sterowniki.

W przypadku, gdy nie posiadamy aktualnej wersji sterowników, a wbudowane narzędzie grafiki (lub innego urządzenia) nie oferuje automatycznej lub ręcznej aktualizacji, jesteśmy zmuszeni do jego całkowitego usunięcia z systemu operacyjnego i ponownej instalacji nowej wersji aplikacji. Pamiętajmy jednak, że podczas odinstalowywania całkowitego aplikacji z systemu operacyjnego poprzez aplet Odinstaluj program (Windows 7), deinstalator pozostawia niektóre wpisy w rejestrze czy zbędne pliki systemowe, które mogą stać się w przyszłości przyczyną problemów.
Jeśli już usunęliśmy stare sterowniki, koniecznie musimy zrestartować nasz system operacyjny. Dopiero wówczas możemy przystąpić do instalacji nowego sterownika. Przed rozpoczęciem tej czynności należy wyłączyć wszystkie programy działające w tym czasie. Nowe aktualne wersje sterowników znajdziemy na stronach producentów naszych podzespołów, dostępne są one za darmo. Jeśli napotkamy na błędy systemu lub restartu, należy ponownie rozpocząć instalację oczywiście po ponownym uruchomieniu komputera.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.