Opłata za korzystanie z tabletu i smartfona?

Znów głośno o organizacjach zbierających pieniądze na rzecz twórców i autorów w tym oczywiście ZaiKS. Tym razem chodzi o pomysł, który wielu z Was zapewne jest już znany, czyli opłaty za korzystanie z smartfonów i tabletów.

Dokładniej mówiąc chodzi o opłaty reprograficzne (CL) –  mówiąc wprost „podatek od piractwa”. Oczywiście owe opłaty znajdziemy juz m.in. w czystych płytach lub urządzeniach do kopiowania. Teraz ten „podatek” ma znaleźć się też w urządzeniach elektronicznych – tabletach i smartfonach.

Na stole Ministerstwa Kultury leżą już propozycje w/w organizacji, które proponują m.in.:

  • opłaty od telewizorów z funkcją nagrywania na pamięć wewnętrzną lub na nośnik zewnętrzny (1% od ceny sprzedaży);
  • opłaty za kamery lub aparaty fotograficzne z funkcją nagrywania (1% od ceny sprzedaży);
  • opłaty za komputery przenośne, w tym tablet, netbook, notebook, palmtop, ipad, ipod (2% ceny sprzedaży).

Po części zmiany i propozycje organizacji mogę zrozumieć – chcą chronić tzw. własność intelektualną autora, ale z drugiej jednak strony, co jeśli nagrany utwór będę miał tylko na własny użytek? Skądś dany utwór lub dzieło w sieci się znalazł, ktoś go udostępnił, więc na pewno proponowane zmiany trzeba będzie dokładnie przeanalizować. Wierzę że Ministerstwo podejmie stosowną decyzję. Na to musimy czekać…

Ciekawostką jest, że nie tylko My mamy „problem” z pobieraniem „podatku od piractwa”. Owe opłaty funkcjonują w całej Unii Europejskiej, jednak są one bardzo niespójne i krytykowane są za nieprzejrzystość. Mówiąc wprost, każda organizacja zrzeszająca twórców i autorów (nie tylko ZaiKS) bierze ogromne pieniądze z tytułu tych że opłat, i nikt nie wie na co i czy w ogóle trafiają do twórców. Problem jest bardzo rozległy, który miejmy nadzieję w najbliższej przyszłości zostanie rozwiązany.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.