Opłata za nieoddanie starego sprzętu przy kupnie nowego?

Pewne już jest, że szykują się zmiany w zasadach zbierania zużytego sprzętu. Co prawda łatwiej będziemy mogli oddać zużyty sprzęt, ale pojawiają się też informacje o opłacie za to , że nie oddamy starego sprzętu przy kupnie nowego.

Pod koniec maja, pojawił się projekt ustawy bazujący na założeniach projektu rządowego z września, w którym zapowiadano, iż będzie więcej punktów, gdzie będziemy mogli oddawać zużyty sprzęt, jak również system e-monitoringu, który zakładał zmniejszenie szarej strefy z rynku gospodarowania odpadami. Projekt możecie znaleźć na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

I tak, w rozdziale 6 projektu znajdziemy takie oto zapisy:

– Ustawa będzie mówiła jasno, że sprzęt ma być przyjęty „w miejscu dostawy”,
– Nowa ustawa ma także zagwarantować, że będzie można oddać w dużych sklepach małe urządzenia, bezpłatnie i bez konieczności kupowania czegokolwiek. Będzie to dotyczyło sklepów o powierzchni 400 m kw. lub większej. Oddać będzie można te urządzenia, w których żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm Teoretycznie powinniśmy łatwiej pozbyć się np. komórek.
– Jeśli oddamy sprzęt do punktu serwisowego, a naprawa okaże się nieopłacalna lub niemożliwa, punkt będzie miał obowiązek przyjęcia zużytego sprzętu.

A teraz ciekawostka. Na stronie Wyborcza.pl w tekście pt. Elektrofarsa znajdziemy następującą informację.

Ministerstwo chce też wprowadzić opłatę depozytową, jeśli po nabyciu nowego sprzętu nie oddamy starego na wymianę. Ma ona sięgać 15 zł i będzie można ją odzyskać, jeśli w ciągu 30 dni od zakupu oddamy zużyty sprzęt. Po tym terminie nasz depozyt pójdzie na pokrycie kosztów gospodarowania elektrośmieciami. Chodzi nie tylko o lepszą kontrolę systemu przetwarzania, ale też sfinansowanie sprzedawcom odbioru sprzętu.

Szok? No dobrze, ale co z tymi, którzy np. chcą zachować lub odsprzedać swój sprzęt? Oczywiście jest to informacja niepotwierdzona w żadnych oficjalnych komunikatach ministerstwa, jednak pewne jest to, iż szykują się spore zmiany. Czy na lepsze? Sami oceńcie.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

1 Komentarz

  1. Każdy serwis laptopów ma również obowiązek skupu sprzętu elektronicznego. Więc można stary komputer czy monitor zanieść do najbliższego punktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.