Odzyskaj usunięte dane z dysku

Każdemu mojemu czytelnikowi zdarzyło się przypadkowe usunięcie danych (zdjęcia, pliki muzyczne czy dokumenty) z dysku twardego (nawet uszkodzonego) lub pamięci przenośnych. Najczęściej zadajecie sobie pytanie: Jak to odzyskać?

Przede wszystkim nie popadajcie w panikę i w pierwszej kolejności nie róbcie nic na komputerze, gdyż dalsza praca na nim kończy się nadpisaniem przez system nowych danych w miejsce tych usuniętych.

Na przykładzie jednego z lepszych i co najważniejsze darmowych narzędzi, pokażę Wam jak odzyskać utracone dane.

Mowa tu o aplikacji PANDORA RECOVERY. Jest to skuteczne i łatwe narzędzie, którego zadaniem jest wyszukiwanie i przywracanie utraconych danych z woluminów FAT\NTFS, pamięci flash i pendrive’ów. Program możemy pobrać za darmo np. stąd. Po jego pobraniu i instalacji pojawi się nam okno (zdjęcie poniżej).

Pandora Recovery

Po lewej stronie mamy listę dysków i partycji które są podłączone do naszego komputera. Aby rozpocząć skanowanie dysku w celu odzyskania danych, klikamy na naszą partycję na której zostały usunięte pliki, program wówczas automatycznie wykona skanowanie, budując indeks istniejących i usuniętych plików\folderów. Po jego zakończeniu możemy dowolnie przeszukiwać i przeglądać zgromadzone w ten sposób dane i próbować je odzyskać klikając prawym przyciskiem myszki na Recover to.

Pandora Recovery

Następnie pojawi się Nam okno, gdzie mamy możliwość wybrania miejsca docelowego (folderu) na naszym dysku, gdzie odzyskane dane zostaną zapisane. W moim przypadku pliki zapiszą się w folderze Odzyskane na pulpicie. Następnie naciskamy Recover Now.

Pandora Recovery

Czas trwania odzyskiwania uzależniona jest od rozmiaru plików.

Program daje nam również możliwość odzyskania danych poprzez podanie informacji o rozmiarze, nazwie, dacie utworzenia  lub ostatniego dostępu do plików. Jeśli takowe dane posiadamy, z pomocą przychodzi Nam zakładka Search.

Pandora Recovery

Wpisujemy tutaj nazwę poszukiwanego pliku lub dokumentu, podajemy datę jego powstania, modyfikacji lub jego rozmiar i naciskamy przycisk Search. Odzyskiwanie znalezionych plików wygląda tak samo jak w wyżej opisanym przykładzie.

Trzecią możliwością Pandora Recovery jest skanowanie i przeszukiwanie całego nośnika, czyli całego dysku twardego, pamięci USB lub kart pamięci podłączonych do komputera, poprzez wybranie odpowiednich rodzajów plików bądź folderów. Służy do tego zakładka Surface Scan.

Pandora Recovery

Mamy tu możliwość wybrania jakiego rodzaju plików szukamy (pliki muzyczne, zdjęcia lub dokumenty Office). Poniżej wybieramy dysk lub partycje które aplikacja ma przeskanować. Naciskamy przycisk Start Disk Surface Scan. Po wykonaniu skanowania, lista znalezionych plików pojawi się w białym okienku programu. W tym przypadku czas skanowania uzależniona jest od wielkości skanowanego dysku lub partycji. Odzyskiwanie wygląda tak samo jak w wyżej opisanych przykładach.

Oczywiście opisany tu program nie daje stu procentowej gwarancji odzyskania plików. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to jeden z lepszych i darmowych narzędzi które na pewno pomoże w odzyskaniu przynajmniej części danych jakie przypadkowo utraciliśmy.

A Wy jakich narzędzi używacie? Zapraszam do dyskusji.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.