Nowy protokół HTTP/2 nadchodzi

Zakończono już prace nad nowym standardem protokołu HTTP – HTTP/2. Z pewnością możemy spodziewać się zastąpienia używanego od 1999 roku protokołu HTTP/1.1.
Co to oznacza? Przede wszystkim przejście na nowy protokół HTTP/2 odbywał się będzie w sposób płynny i zupełnie niezauważalny. Wiele w tej chwili serwerów WWW i przeglądarek internetowych ma możliwość pracy z wykorzystaniem protokołu HTTP/2.
http2
Dodatkową korzyścią protokołu HTTP/2 jest oczywiste przyspieszenie pracy przeglądarek i serwerów. Twórcy protokołu zapewniają że w zależności od serwisów z jakich na co dzień korzystamy, strony internetowe mają się wczytywać średnio o 20–30 proc. szybciej, a nawet do 60 procent. Na tym kończą się atuty. Programiści alarmują mówiąc o tym że zastosowanie HTTP/2 może zwiększyć obciążenie serwerów przy określonych sytuacjach, np. przesyłaniu filmów. Również problemem może być obowiązkowe zastosowanie szyfrowania komunikacji SSL/TLS. Zastosowanie szyfrowania do np. przesyłów różnych multimediów czy innych materiałów multimedialnych nie jest potrzebne, i może to skutkować spowolnieniem transferu.
Jak te problemy zostaną rozwiązane? Zobaczymy. Działanie i różnice w szybkości pomiędzy różnymi wersjami protokołów przetestować możemy na https://tools.keycdn.com/http2-test.
Źródło: PC Format

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

2 komentarze

  1. Laptim pisze:

    Nadchodzi nowa jakość, mała rewolucja. Zastanawiam się w jaki sposób wpłynie to na obciążanie serwerów. Zwiększy, zmniejszy? Na pewno nie pozostanie bez zmian.

  2. Legna pisze:

    Ciekawy wymóg z certyfikatem…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.