Naprawa Windows Update

Windows Update to usługa która jest odpowiedzialna za aktualizowanie systemów Windows. Dzięki niej zaopatrujemy się w najnowsze poprawki naszych systemów. Dość często zdarza się że usługa nie działa. Co wtedy zrobić?
Gdy np. przeinstalowaliśmy system od nowa, a Windows Update odmawia posłuszeństwa, to możemy w prosty sposób zresetować usługę i wymusić ponowne działanie. W tym celu zatrzymamy usługę, przeniesiemy jej pliki w inne miejsce, a następnie ponownie ją uruchomimy, co spowoduje odtworzenie plików od zera i poprawne działanie Windows Update. Oto, jak to zrobić.

Naprawiamy Windows Update

1. W pierwszym kroku zatrzymujemy działanie usługi Windows Update. W tym celu musimy przejść do okna zarządzania usługami. Aby to zrobić, należy kliknąć kombinacje klawiszy Windows+R a następnie wpisać services.msc, klikamy Enter.

2. Wyświetlony zostanie ekran usług, w którym wyszukujemy na liście usługi Windows Update, a następnie klikamy w nią prawym przyciskiem myszy.

uslugi-windows3. Z rozwijanego menu wybieramy opcję Zatrzymaj. W ten sposób tymczasowo wstrzymaliśmy działanie usługi. W kolejnym kroku zajmiemy się przeniesieniem plików.

4. Otwieramy okno eksploratora plików, i przechodzimy do katalogu Windows na dysku C. Szukamy podfolderu o nazwie SoftwareDistribution. Zmieniamy mu nazwę na inną, wybieramy Zmień nazwę i wpisujemy cokolwiek (np. „WindowsUpdate-old„).

5. Powracamy do okna usług, wyszukujemy na liście Windows Update, klikamy prawym przyciskiem myszy i tym razem wybieramy Uruchom.

Dzięki tym czynnościom Usługa Windows Update utworzy sobie automatycznie swój folder SoftwareDistribution na nowo, naprawiając tym samym wszystkie usterki, które powodowały blokadę połączenia z serwerami Microsoftu.

Drugim skuteczniejszym sposobem na naprawę usługi Windows Update, jest pobranie zautomatyzowanego narzędzia do rozwiązywania problemów z usługą Windows Update który automatycznie wykryje i naprawi problemy z usługą Windows Update. Wystarczy kliknąć uruchom teraz a następnie uruchomić aplikację klikając przycisk Dalej.

auto windows update

autowinupdate

Windows Update powinien teraz działać prawidłowo i powinniśmy móc pobierać aktualizacje.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

7 komentarzy

 1. Ipsum Toruń pisze:

  Jest jeszcze takie śmieszne narzędzie Microsoft dostępne jako automatyczne narzędzie do rozwiązywania problemów z usługą Windows Update. Tzw. FIX. Niestety tylko raz udało się w ten sposób coś wskórać 🙂

 2. Komputerowy pisze:

  Mi zawsze Windows Update działał na nerwy. Często aktualizację jeszcze bardziej muliły systemy – potem wypuszczane są kolejne łatki do łatek i tak w kółko. Wolę jednak ręcznie instalować aktualizacje. 😉

 3. Marcin pisze:

  Bardzo dobry artykuł 🙂 Mi się przydał i na pewno niejednej osobie się jeszcze przyda. Chwała Ci za to 🙂

 4. Grzegorz pisze:

  Niestety ale mechanizm windows update potrafi czasem „zabić” komputer na długi czas bo strasznie obciąża procesor.

 5. Tytus pisze:

  Tylko nie rozumiem po co komu potrzebny Windows update, który i tak nam ładuje niepotrzebne uaktualnienia i za każdym razem spowalnia nam maszynę skanując dostępne aktualizacje. 😉 Chyba lepiej instalować poszczególne łatki z tzw. łapy. Pozdrawiam

 6. vsdata pisze:

  Dziękuję za przydatny poradnik! Ale zgadzam się, że Windows Update dosyć mocno obciąża nasz procesor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.