Najlepsze aplikacje do sprawdzania jakości powietrza

Temat chyba na czasie. Nad wieloma miastami w Polsce niestety roztaczają się wielkie chmury dymu, które zagrażają naszemu zdrowiu, szczególnie kobietom w ciąży i dzieciom. Pokażę Wam tutaj kilka aplikacji na platformy Android i Windows Mobile, dzięki którym będziecie mogli sprawdzić dokładną wartość zanieczyszczenia powietrza w swoim mieście. Pamiętajcie jednak, w przypadku największego stężenia smogu należy pozostać bezwzględnie w domu i przeczekać aż poprawi się sytuacja.

Smok-Smog

Smok-Smog to chyba najpopularniejsza (darmowa) aplikacja dzięki której sprawdzimy aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w województwach: małopolskim, śląskim, dolnośląskim i opolskim (Dane pochodzą z wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska).

Pobierz z Google Play

Pobierz z Windows Store

Smogilla

Aplikacja darmowa, dzięki niej sprawdzimy aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i innych miastach Małopolski, Podkarpacia, Śląska, Dolnego Śląska, Zachodniopomorskiego, Lubuskiego i Opolskiego. Smogilla dostępna jest tylko dla smartfonów z systemem Windows Mobile. Aplikacja umożliwia utworzenie kafelków (live tiles) dla każdej z lokalizacji.

Pobierz z Windows Store

Jakość powietrza w Polsce

Aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pt. „Jakość powietrza w Polsce” prezentuje dane bieżące o jakości powietrza z automatycznych stacji pomiarowych funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Dane dotyczą aktualnych stężeń pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Wyniki pomiarów podawane są w postaci indeksu – sześciostopniowej skali (od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Informacje o jakości powietrza są prezentowane w postaci mapy, wykresów oraz zestawień szczegółowych wyników pomiarów.

Pobierz z Google Play

Jakość powietrza Małopolska

Ta aplikacja udostępnia prosty widget pokazujący aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce.

Pobierz z Google Play

 

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

4 komentarze

 1. Mateusz pisze:

  Temat na topie, więc nie dziwota że ktoś napisał apke. Tylko co zwykły obywatel ma zrobić z tą wiedzą ? 😉 Trzeba powoli zacząć inwestować w maski, bo inaczej długo nie wytrzymamy.

 2. Krak-Trans pisze:

  Brakuje mi w tym zestawieniu aplikacji „Kanarek”. Jednej chyba z popularniejszych w tym temacie.

 3. ann1 pisze:

  Używam „Jakość powietrza w Polsce” i działa bardzo dobrze, a do tego jest po prostu ładna ; )

 4. Elżbieta pisze:

  Bardzo źle oceniam aplikację Smogilla. Pokazuje nieprawdziwe odczyty, nie aktualizuje pomiarów. Nigdy nie wiadomo czy to co jest wyświetlane jest prawdziwe czy nie. Miałam ją zainstalowaną i wyrzuciłam. lepiej sprawdzać omiary bezpośrednio na stronie WIOS. Absolutnie nie polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.