Kontrola rodzicielska na komputerze

Sprawdzimy w jaki sposób założyć ograniczenia czasowe na komputerze – określimy kto i kiedy będzie mógł korzystać z komputera.

Załóżmy że chcemy, aby nasze dziecko mogło korzystać z komputera wyłącznie w określone dni, oraz godziny. W bardzo prosty sposób możemy włączyć to narzędzie na komputerze.

A więc jednym z sposobów założenia ograniczeń jest użycie konsoli systemowej Windows – wchodzimy w menu start i wpisujemy polecenie cmd. Po uruchomieniu się konsoli zakładamy blokadę wpisując polecenie:

ograniczenie czasowe

Oznacza to że,  założyliśmy ograniczenie czasowe na koncie np. elpcmaniak (w miejscu gdzie Ja wpisałem elpcmaniak wpisz nazwę użytkownika któremu zakładasz blokadę czasową), który będzie miał dostęp do komputera wyłącznie od Poniedziałku do Niedzieli w godzinach 12 – 17.

Możemy jeszcze ustawić możliwość korzystania z komputera w poszczególne dni:

Pamiętajmy że poszczególne dni tygodnia rozdzielamy średnikami. Aby zlikwidować ograniczenia czasowe na koncie użytkownika, wpisujemy:

Uwaga ! Sposób działa tylko z uprawnieniami administratora.

Kolejnym sposobem na ograniczenie czasowe przebywania przy komputerze jest korzystanie usługi Kontrola Rodzicielska, którą znajdziemy w Panelu sterowania.

Systemy Windows Vista, Windows 7 a także Windows 8, wyposażone są w mechanizmy, które w prosty sposób pozwalają założyć limity czasowe (nie trzeba korzystać z konsoli systemowej).  Przechodzimy do Panelu Sterowania – Konta użytkowników – Filtr rodzinny, a następnie Kontrola rodzicielska. Wybieramy użytkownika, dla którego chcemy określić ograniczenia czasowe i klikamy odnośnik Limity Czasu:

ograniczenie czasowe

Teraz określamy, w które dni i o jakich godzinach użytkownik elpcmaniak będzie mógł korzystać z komputera – niebieskie pola oznaczają, że w danym dniu i godzinie użytkownik nie będzie miał prawa korzystać z komputera:

ograniczenie czasowe

Klikamy OK i upewniamy się, że kontrola rodzicielska dla tego konta jest włączona.

 

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

2 komentarze

  1. ciastko pisze:

    Bardzo fajnie jest to opisane:) przydało się, moje dziecko już nie będzie przesiadywało cały dzień przy komputerze:)

  2. miodmalina pisze:

    fajna opcja, i bardzo pomocna ! wielkie dzięki ! sama jestem matką dwójki dzieci i wiem co tzn. siedzenie przy komputerze w wydaniu maluchów. Od niedawna pracuję w ATOS, firma cieszy się olbrzymim uznaniem i poparciem wśród pracowników jak i klientów, a polecam tym, którzy preferują branżę IT i się w niej odnajdują, projektów jest mnóstwo więc każdy znajdzie coś dla siebie, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.