Jak sprawdzić jaka aplikacja korzysta z kamery komputera

Od jakiegoś już czasu często słyszymy o tym, że kamera którą mamy zainstalowaną w naszym notebooku lub komputerze nas podgląda. Nasuwa się od razu słowo „szpiegowanie”. Mi osobiście się to „jeszcze” nie zdarzyło, ale znam przypadki gdzie w trakcie zwykłego buszowania po internecie lampka wskazująca pracę kamery się zaświeciła. Oczywiście pojawia się pytanie – ale jak to? Przecież aplikacja Skype ani inna korzystająca z kamery nie była wtedy uruchomiona.

Warto w takim przypadku, znaleźć sposób na to aby sprawdzić i w miarę możliwości uniemożliwić „komuś” lub uruchomionej usłudze lub usługach możliwość korzystania z naszej kamery. Z pomocą przyjdzie instalacja programu o nazwie Sysinternals – Process Explorer. Wśród wielu funkcji tego zaawansowanego menadżera zadań jest możliwość wyszukania np. który program wykorzystuje konkretny plik .dll lub jaki proces blokuje dane urządzenie.

A więc zacząć trzeba od  zdobycia informacji o identyfikatorze sprzętu jakim chcemy się zająć – a więc kamery internetowej. Otwieramy menadżera urządzeń. Na ikonce START klikamy prawym przyciskiem myszki i wybieramy Menadżer Urządzeń.

Następnie wyszukujemy w nim nasze urządzenie, klikamy prawym klawiszem myszki i wybieramy właściwości.

Wyskoczy okienko z którego wybieramy zakładkę Szczegóły a z rozwijanej listy „Właściwość” wybieramy „Nazwa obiektu urządzenia fizycznego”. Zaznaczamy wartość, klikamy na nim prawym klawiszem i kopiujemy.

W następnym kroku uruchamiamy pobrany wcześniej program Sysinternals – Process Explorer, wchodzimy na zakładkę FIND i klikamy na Find Handle or DLL…

Następnie w okienku wklejamy skopiowany wcześniej identyfikator urządzenia i wciskamy Search. Po chwili powinniśmy dostać nazwę procesu wykorzystującego dane urządzenie.

Jak widzicie, u mnie z kamery nie korzysta żadna usługa ani aplikacja. W identyczny sposób można sprawdzić również nasz mikrofon. Jednak jeśli Wam pojawiła się informacja o użyciu kamery przez jakąś aplikacje, koniecznie to zweryfikujcie!

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

2 komentarze

  1. Bardzo przydatny wpis, szczególnie w dzisiejszych czasach. Wielu osobom wydaje się, że takie sprawdzenie wymaga większej wiedzy informatycznej, a tu proszę – parę kroków i wszystko wiadomo.

  2. Kasiek pisze:

    Witam, a czy historyczne uruchomienie też nam wyszuka , że kiedyś któraś aplikacja korzystała z kamerki ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.