Jak prawidłowo używać baterii w urządzeniach

Wszyscy posiadamy smartfony, laptopy czy tablety, które wyposażone są w akumulatory. Podtrzymują one działanie naszych urządzeń przez wiele dni i godzin. Ale większość z nas nie wie do końca jak o nie dbać, aby nie trzeba ich było wymieniać np. po roku użytkowania. Znajdziecie tu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które pomogą usprawnić i wydłużyć czas pracy na naszych akumulatorach.

Baterie w telefonach, smartfonach i tabletach

W pierwszej kolejności musimy zapamiętać że prawidłowym terminem jakiego należy używać jest formowanie baterii, a nie jak wielu z nas nazywa to formatowaniem. Formowanie (inni nazywają również kalibracją), to prosty proces jakiemu powinniśmy poddać wszystkie nowe baterie telefonów oraz stosować regularnie wobec tych baterii, które mają efekt pamięciowy (Ni-Cd, Ni-MH). Dawniej w urządzeniach instalowano akumulatory Ni-MH (niklowo-wodorkowe) i Ni-Cd (niklowo-kadmowe), które były wyposażone w tzw. „efekt pamięci”. Polegał on na tym, że baterie traciły na swojej pojemności i zdolności regeneracji, gdy są ponownie ładowane przed całkowitym rozładowaniem.

W telefonach spotykamy się z kilkoma typami:

– Niklowo – Kadmowe – duży rozmiar, niewielka pojemność i bardzo krótka żywotność.

– Cynkowo – Powietrzne – ciężkie i niezbyt żywotne.

– Niklowo – Wodorkowe – lepsze od pozostałych.

– Litowo – Jonowe – najczęściej spotykane. Duża żywotność, niewielkie rozmiary i waga.

– Litowo – Polimerowe – lepsze i nowocześniejsze od popularnych ogniw Li-Ion.

 

Obecnie stosowane akumulatory nie mają takiego efektu i można je bez żadnych przeszkód ładować. Należy jednak pamiętać, aby nie doprowadzać do rozładowania baterii poniżej jej dopuszczalnej wartości. Dzisiejsze telefony, smartfony i tablety posiadają odpowiednie układy elektroniczne chroniące przed takim stanem rzeczy.

Główne zalecenia producentów urządzeń:

– nie korzystać (oczywiście jeśli tego nie potrzebujemy) z aplikacji i gier które „pożerają” energię z baterii,

– zoptymalizować korzystanie z WiFi, usypiaj sieć jeśli ekran smartfonu czy tabletu jest nie aktywny – posiada to każde urządzenie z systemem Android,

– zmniejsz jasność ekranu,

– używaj tylko sprawdzonych i rekomendowanych przez producenta baterii,

– nie używaj nieautoryzowanych zamienników baterii i ładowarek,

– nie przekraczaj dopuszczalnych temperatur poprawnej pracy akumulatorów (optymalna temperatura to 20 stopni).

Jeśli choć w części spełnimy powyższe zalecenia, czas eksploatacji naszych baterii powinien zostać wydłużony.

Baterie w laptopach

W naszych laptopach używane są akumulatory LI-Ion – litowo-jonowe. Cechuje je głównie duża pojemność, niewielka waga i mała objętość. Ich żywotność wynosi zaledwie ok. 3 lata. Związki chemiczne używane w w/w akumulatorach mają ograniczoną trwałość, co sprawia że po upływie tego okresu spada pojemność na tyle, że akumulator nie nadaje się już praktycznie do pracy.

 

Ciekawostką jest, że akumulator można ładować i rozładowywać ok. 500 razy. Po przekroczeniu tej wartości nasza bateria się zużyje. Dobrym rozwiązaniem jest utrzymywanie baterii w idealnych warunkach pracy. A więc:

– dobrze jeśli temperatura otoczenia i urządzenia nie przekracza 20 stopni. To maksymalna wartość dzięki której nasz akumulator sprawnie i płynnie pracuje. Nie zaleca się trzymania notebooka na kolanach, gdyż blokujemy obieg powietrza przy baterii, a przy tym rośnie temperatura pracy akumulatora

– kolejną ważną rzeczą jest nie rozładowywanie akumulatora do samego końca. Ogniwa Li-Ion nie mogą być rozładowane poniżej pewnej pojemności, nie wolno również doprowadzać do zbyt dużego naładowania. Dzisiejsze akumulatory zainstalowane w naszych notebookach posiadają na szczęście układy elektroniczne które dbają o to, aby dolna jak i górna granica naładowania nie została przekroczona (tj. odpowiednio 3,2 V i 4,2 V)

– jeśli nasz notebook jest zawsze podłączony do zasilacza sieciowego, należy nasz akumulator poprostu wyjąć i pozostawić w chłodnym nie przekraczającym 20 stopni miejscu. Warto go wówczas rozładować do około 50 procent pojemności. Pamiętaj, aby raz na miesiąc podłączyć baterie do laptopa i sprawdzić stopień naładowania. Jeśli jest on bliski zeru, musimy przeprowadzić pełny cykl ładowania i rozładowywania. Wówczas możemy śmiało ponownie odłączyć baterię z naszego notebooka

– gdy pozostawiamy włączonego notebooka na dłuższy czas, często zapominamy o odłączeniu zasilacza. Doprowadza to do ciągłego doładowywania naszych akumulatorów, a przez to skracamy ich żywotność. Nie można doprowadzać do takiej sytuacji. Najlepiej np. zamiast trybu uśpienia można wykorzystać hibernację lub wyłączyć system.

Bateria w naszym urządzeniu jest czymś niezbędnym i musimy się z tym pogodzić. Nic nie trwa wiecznie i również nasze źródło prądu zacznie z czasem odmawiać posłuszeństwa. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi temat baterii będzie Wam bardziej znany, bo przecież chodzi Nam wszystkim o jak najdłuższą eksploatację.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

1 Komentarz

  1. Grzegorz pisze:

    Fajny artykuł:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.