Jak odbierać naziemną telewizję cyfrową

Często spotykam się w mojej pracy z pytaniem jak odbierać naziemną cyfrową telewizję. Przedstawię tu opis jak połączyć się z DVB-T.

W Polsce wymaganym standardem kodowania obrazu dla naziemnej telewizji cyfrowej jest MPEG-4 (H.264/AVC) – najbardziej nowoczesny ze stosowanych standardów kompresji.
W starszych odbiornikach telewizyjnych (sprzed 2, 3 lat) montowany był tuner DVB-T MPEG-2, który dziś nie jest zgodny z w/w. standardem.

Aby odbierać nową naziemną cyfrową telewizję, należy zaopatrzyć się w telewizor LCD, LED lub PDP, który wyposażony jest w tuner DVB-T MPEG-4. Do takiego odbiornika wystarczy wówczas podłączyć tylko antenę.
Natomiast, jeśli posiadany telewizor nie ma wbudowanego tunera MPEG-4 (mowa tu o starszych modelach LCD i tzw. kineskopowych), nabywamy zewnętrzny cyfrowy tuner DVB-T MPEG-4. Znajdziemy go w wiekszości sklepów RTV. Podłączenie dekodera nie powinno być trudne. Każdy taki dekoder posiada wejścia EURO (SCART) i HDMI, które umożliwiają podłączenie z telewizorem poprzez odpowiednie kable (EURO-EURO lub HDMI).

Ostatnim elementem, który potrzebny jest do odbioru telewizji cyfrowej jest antena. Zalecane są głównie anteny kierunkowe zewnętrzne, lecz w niektórych przypadkach można użyć zwykłej pokojowej anteny lub zwykłego kawałka drutu, który również powinien zbierać sygnał cyfrowej telewizji w zależności od siły sygnału dostarczanej z najbliższego multiplexu. Taką antenę podłączamy do wejścia antenowego w dekoderze DVB-T i cieszymy się cyfrową telewizją w naszym telewizorze.

Polecam również:
DVB-T finder – aplikacja na androida

Znajdź najbliższy nadajnik DVB-T

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.