Instalacja Windows 7 z pendrive’a

Posiadając obraz ISO Windows 7 RC możemy w bardzo prosty sposób wypalić krążek DVD, by zainstalować system na komputerze. Jednak w równie prosty sposób możemy takową instalację wykonać z pamięci przenośnej (USB flash driver) podłączonej do portu USB. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość instalacji i brak konieczności posiadania nośnika optycznego (CD-ROM/DVD).

Na przykładzie mojego obrazu ISO z laptopa Lenovo, pokażę Wam jakie to proste. Na początku musimy zaopatrzyć się w pamięć USB o pojemności minimum 4GB (w moim przykładzie to pendrive 8 GB). Jeśli już go posiadamy, wystarczy pobrać i zainstalować program o nazwie UltraISO. Jest to narzędzie służące do tworzenia, edytowania oraz konwertowania obrazów płyt, a także tworzenia bootowalnych ISO. Program w polskiej wersji językowej można pobrać tutaj.

Jeśli instalacja programu przeszła pomyślnie, uruchomi się Nam aplikacja. Pojawi się ekran jak na zdjęciu poniżej.

UltraISO

W pierwszym kroku z menu Plik wybieramy Otwórz

ultraISO

Następnie wskazujemy zapisany wcześniej obraz ISO z systemem Windows 7

ultraiso

Po wybraniu obrazu program wyświetli listę plików

ultraiso

Z menu Bootowalna wybieramy Zapisz obraz dysku

ultraiso

W wyświetlonym okienku zaznaczamy opcję Weryfikuj. Jednak musimy się wcześniej upewnić czy program poprawnie wskazuje podłączoną do komputera pamięć USB. W moim przypadku to dysk G. Sprawdzić to można klikając na pulpicie w Mój Komputer i porównanie literki jaką oznaczony jest pendrive z pokazaną w programie lokalizacją. Jeżeli tak wybieramy opcję Zapisz.

Może tutaj pojawić się komunikat Potrzebujesz uprawnień administratora, aby skorzystać z tej operacji. Wówczas należy zamknąć program i uruchomić go Jako administrator z menu kontekstowego, po czym od początku wykonać w/w czynności.

ultraiso

Następnie pojawi się nam komunikat ostrzegający przed utratą danych na pamięci USB, wybieramy opcję TAK

ultraiso

Następnie musimy czekać na zapis systemu na dysku USB.

ultraiso

Gdy zapis się już zakończy, pojawi się Nam komunikat:

ultraiso

Po zakończeniu wypalania wybieramy przycisk Zamknij.

Aby móc tak „wypalony” system zainstalować, należy w BIOS-ie ustawić bootowanie z dysku USB lub po restarcie komputera (w zależności od modelu) nacisnąć klawisz F12, by wybrać w szybki sposób metodę bootowania.

Polecam również polecaną przez wielu użytkowników aplikacje Windows 7 USB/DVD Download Tool.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

2 komentarze

  1. Wojtek pisze:

    Coraz więcej note- i netbooków nie ma napędów optycznych. Microsoft to przewidział i wydał prostą darmową apkę Windows 7 USB DVD Download Tool. Jest też alternatywa w postaci unetbootin, za pomocą którego zrobimy bootowalnego pendrive’a z każdym systemem operacyjnym, również Linux. Przykłady mają jedną przewagę nad ultraiso – są darmowe.

  2. SonOfWest pisze:

    Faktycznie narzędzi jest kilka ,ja od jakiegoś czasu uzywam Rufus’a naprawdę proste narzędzie do wrzucenia systemu na pendrive a .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.