Instalacja systemu Windows 7

W tym poradniku przedstawię wam krok po kroku jak zainstalować Windows 7. Moją platformą instalacyjną będzie program Oracle VM VirtualBox.

Wymagania

Przed instalacją Windows 7 należy sprawdzić czy nasz komputer spełnia następujące wymagania techniczne:
– Procesor o taktowaniu 1GHZ lub szybszy
– 1GB pamięci operacyjnej RAM (2 GB dla wersji systemu 64 bit)
– 16GB wolnego miejsca na dysku (20 GB dla wersji systemu 64 bit)
– Napęd DVD

Pierwsze kroki

Na pewno musimy posiadać płytę instalacyjną z systemem Windows. Jeśli takowej nie posiadamy należy ją nabyć w różnych sklepach komputerowych lub w internecie.

Konfiguracja Biosu

Pierwszą czynnością jest wejście do naszego BIOS-u poprzez naciśnięcie zaraz po uruchomieniu komputera przycisku DEL lub F2 (w zależności od posiadanej wersji BIOS-u). Jeśli już weszliśmy, należy odnaleźć zakładkę boot oraz dokonać zmian tak aby CD-ROM był pierwszy.

Następnie należy zapisać dokonane zmiany ustawień klikając na klawisz F10, po zapisaniu ustawień komputer automatycznie się zresetuje.

Instalacja Systemu

Po dokonanych zmianach możemy przystąpić do instalacji systemu. Pierwszym krokiem jest włożenie płyty i naciśnięcie dowolnego klawisza aby rozruch nastąpił z naszej płyty, w tym momencie zacznie się instalacja systemu pierwsze co zobaczymy to pasek postępu.

Nasz instalator zbiera informacje dotyczące naszego języka jakim będziemy się posługiwać. Wypełniamy go ręcznie.

Co do języka to mamy tylko do wyboru jeden, ten w którym zakupiłeś płytę instalacyjną Windows 7, w Polsce jest to język polski. Jeśli masz instalator w innym języku w polu Format godziny i waluty wybierz Polski (Polska), pole Klawiatura lub metoda wprowadzania powinna automatycznie zmienić się na Polski (programisty). Jeśli wszystko jest OK klikamy dalej.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie dysku. W oknie Gdzie chcesz zainstalować system Windows, jeśli chcesz usunąć partycje, kliknij na nią po czym kliknij usuń. W celu utworzenia nowej partycji kliknij Nowy po czym wprowadź rozmiar nowej partycji (podajemy w MB – 1GB = 1024MB). W celu sformatowania klikamy partycje która chcemy sformatować po czym klikamy Formatuj. Gdy już to wykonaliśmy klikamy dalej i przechodzimy do następnego kroku instalacji.

Po zakończeniu procesu zbierania informacji możemy spokojnie usiąść i poczekać aż Windows się zainstaluje. Instalator najpierw kopiuje pliki na dysk twardy a później je rozpakuje. Pow/w czynności instalator przejdzie do ostatniego kroku Kończenie Instalacji, podczas którego zostaną zaktualizowane ustawienia rejestru oraz uruchomione usługi, po czym komputer zostanie uruchomiony ponownie.
Po ukończeniu instalacji, Windows 7 zostanie po raz pierwszy uruchomiony i musimy przeprowadzić wstępną konfigurację systemu.
Konfiguracja ta będzie polegała na wprowadzeniu klucza produktu, który dostałeś wraz z zakupionym produktem Windows. Na wprowadzenie klucza licencyjnego mamy 30dni.

W następnym etapie decydujemy o ustawieniach aktualizacji, zalecane jest aby aktualizacje wgrywały się automatycznie nie powinniśmy wyłączać ich gdyż aktualizacje mogą zawierać łatki zwiększające bezpieczeństwo twojego systemu.
W kolejnych etapach będziemy mogli skorygować ustawienia daty i godziny, a także strefy czasowej. Po czym jeśli korzystasz z sieci bezprzewodowej system ją wykryje i poprosi cię o jej wskazanie. Jeśli z tej sieci korzystają inne komputery z zainstalowanym Windows 7, Windows poprosi nas o aktywacje grupy domowej, oczywiście nie musimy tego robić klikając przycisk Pomiń po czym będziemy poproszeni o ustawienie nazwy użytkownika po czym nasz Windows będzie gotowy do użytku.

Podsumowanie

Instalacja Windows 7 jak widać bardzo skraca czas instalacji w porównaniu do wcześniejszych jego wersji. Mi to zajęło około 23 minut, gdzie w przypadku XP zajęło około 40 min., wniosek nasuwa się sam. Wg. mnie to najlepszy system firmy Microsoft jaki dotąd stworzyli.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.