Formatowanie dysku twardego

Przedstawię tutaj czynność formatowania dysku twardego. Dla wielu jest to bardzo łatwa czynność, lecz dla niektórych jest to czarna magia. I głównie do nich kieruję ten artykuł.

Formatowanie czyli inaczej przygotowanie dysku twardego do zapisu danych. Podczas formatowania dysk twardy jest dzielony na partycje potrzebne do prawidłowej pracy na plikach. Formatowanie nie usuwa danych. Usuwa jedynie znaczniki danych, które w każdej chwili można odzyskać za pomocą specjalnie przygotowanych narzędzi.

Pierwszym krokiem jest oczywiście podłączenie dysku twardego do komputera i sprawdzenie czy wszystkie kable są prawidłowo podłączone do gniazd. Najczęściej formatujemy dysk twardy podczas instalacji systemu operacyjnego. I na tym się skupimy. W tym celu należy włożyć do naszego napędu płytkę instalacyjną z systemem operacyjnym. Ustawiamy w Bios-ie tak aby w pierwszej kolejności bootowało dane z naszej płyty.
Następnie naciskamy dowolny klawisz, aby kreator instalacji systemu się nam uruchomił. Po chwili pojawi się nam niebieski ekran (w przypadku Windows XP), w którym mamy możliwość modyfikacji i i tworzenia partycji na naszym dysku twardym. W przypadku nowszych wersji systemu Windows, tj. Windows Vista i Windows 7 sprawa wygląda podobnie, z tym że jest zmieniony wygląd. Poza tym wykonuje się to analogicznie jak w przypadku Windows XP.

 

 

Podświetlamy nasz dysk twardy, po czym aby utworzyć nową partycję, naciskamy klawisz C. Pojawi się nam ekran, w którym wybieramy w jaki sposób chcemy sformatować nasz dysk twardy. Ja polecam osobiście wybór Formatuj partycję stosując system plików NTFS. Następnie naciskamy klawisz Enter. Wówczas nasz dysk się formatuje. Trwa to kilka lub kilkanaście minut, w zależności od wielkości utworzonej wcześniej partycji. Po tej czynności instalator przejdzie do dalszej pracy instalując świeży system operacyjny.

 

Jest to skrócony opis formatowania naszego dysku instalatorem systemu Windows XP. Jak już wspomniałem, metoda w nowszych systemach jest podobna i ułatwiona. Zmieniona jest głównie szata graficzna, co przedstawiają poniższe zdjęcia.

 

 

Po wybraniu odpowiedniego dysku mamy do dyspozycji następujące funkcje:

 – Nowy

Tworzy nową partycję z nieprzydzielonego miejsca na dysku.

 – Formatuj

Formatuje wybraną partycję lub cały dysk.

 – Usuń

Usuwa partycję tworząc nieprzydzielone miejsce na dysku.

 – Rozszerz

Zmienia właściwości partycji z Podstawowa na Rozszerzona.

Dodatkowe opcje możemy uzyskać naciskając kombinację klawiszy Shift + F10, a następnie korzystając z narzędzia linii poleceń diskpart.

Analogicznie formatowanie wykonujemy w systemie Windows 7.

Również systemy operacyjne mają wbudowane narzędzie do zarządzania dyskiem twardym naszego komputera. Wg. mnie najlepszym i łatwym narzędziem dysponuje system Windows 7. Ekran z narzędziem pokazany jest na zdjęciu poniżej. Mamy w nim możliwość usuwania, zmniejszania i powiększania woluminów (partycji), w zależności od naszych potrzeb.

 

Aby uruchomić narzędzie należy prawym przyciskiem myszy nacisnąć na Mój Komputer, a następnie Zarządzaj. Tam szukamy naszego narzędzia Zarządzanie dyskami.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.