Firefox z Shumway – brzmi nieźle

Zapewne wiemy co to jest Flash Player. Mi się on kojarzy z częstymi awariami w przeglądarkach i oczywiście dużym zużyciem pamięci RAM i szybkim rozładowywaniem baterii w notebookach. Jest to już dość przestarzała technologia, którą pomału (na szczęście?!) żegnamy.

Alternatywą może okazać się Shumway. Jest to technologia, której opracowaniem zajmuje się korporacja Mozilla. Projekt znajdzie się  w nowej wersji przeglądarki oznaczoną numerem 27 w drugiej połowie stycznia 2014 roku. Jednak może to nastąpić później. Działanie tej technologii polega na możliwości uruchamiania materiałów wideo na stronach w formacie SWF. A jak dobrze wiemy, ów format obsługiwany jest przez Flash Playera.  Shumway będzie bazował na technologii HTML5, co sprawia, że nie będziemy musieli używać zewnętrznych kodów.

Sami możemy przetestować Shumway. Funkcję dodano w nocnych wydaniach Firefox’a z numerkiem 27.0. Pamiętajmy, że jest to wersja alpha przeglądarki, czyli z wieloma zapewne błędami. Wersję testową pobieramy z  tego adresu, a następnie wykonujemy następujące czynności:

–  Na pasku adresu wpisujemy about:config i naciskamy Enter;

– Odnajdujemy flagę shumway.disabled i ustawiamy jej wartość na false;

– Uruchamiamy moduł dodatków w Firefoksie i na liście Wtyczki wyłączamy plug-in Flash Playera.

Można również prościej w Firefoksie zainstalować rozszerzenie Shumway, a następnie pobawić się przykładowymi plikami SWF.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.