Czarny ekran przy uruchomieniu Windows 10 – rozwiązanie problemu

Zaraz po aktualizacji do systemu Windows 10, pojawił się problem związany ze zbyt długim uruchamianiem się tego systemu. Niestety również mnie to spotkało. Objawy to czarny ekran zaraz po obejrzeniu animacji ładowania się systemu Windows. Czas oczekiwania do uruchomienia się systemu nieraz wynosił u mnie nawet około 2 minut. Było to dość uciążliwe. Wobec tego postanowiłem się rozprawić z tym problemem i podzielę się nim z Wami.

A więc, cała filozofia sprowadza się do wyłączenia funkcji ENABLEULPS która odpowiada za dodatkowe oszczędzanie energii. ULPS wyłącza drugi procesor graficzny, gdy nie jest w użyciu.

W tym celu musimy uruchomić menadżer rejestru.

regedit-elpcmaniak

W polu szukaj wpisujemy regedit, następnie po uruchomieniu narzędzia klikamy przycisk Edytuj w górnej części ekranu, i naciskamy przycisk Znajdź. Wpisujemy w nim EnableULPS i klikamy Znajdź następny.

enableulps2

Funkcja EnableULPS zostanie podświetlona na liście opcji rejestru jak poniżej.

enableulps

Dla ułatwienia – poniżej pełna nazwa klucza, pod którym powinniśmy znaleźć funkcję EnableULPS:

Klikamy dwukrotnie prawym przyciskiem myszki na UnableULPS, a następnie zmieniamy wartość w polu Dane wartości na 0 i klikamy Ok. Zamykamy edytor rejestru i restartujemy notebooka.

enableulps1Dzięki wprowadzonym zmianom, system powinien uruchamiać się już normalnie.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

4 komentarze

  1. Kamil pisze:

    Dzięki za świetny opis, mi pomogło, po aktualizacji z siódemki do Windows 10 uruchamianie trwało około nawet 2 minut w Lenovo G570 a teraz 30 sekund!

  2. PCC pisze:

    W końcu znalazłem rozwiązanie swojego problemu, cały tydzień się męczyłem z tym uruchamianiem… Dziękuję!

  3. Katarzyna pisze:

    Dzięki za wpis, udało mi się z jego pomocą naprawić komputer koleżance 😉 Dla niej to czarna magia, a na hasło „zobacz w rejestrze” oczy zrobiła jak pięciozłotówki ;D

  4. Podobna sytuacja ma miejsce w laptopach ze starszymi kartami graficznymi radon wraz z zintegrowanym układem intel. Tam problem leży po stronie przełączania się pomiędzy tymi układami. Na szczęście grupa fascynat ów stworzyła specjalną paczkę sterowników. Do znalezienia w google. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.