Aktualizacja oprogramowania routera

Często spotykam się z sytuacją, gdzie klient prosi mnie o konfigurację routera, bo internet się zawiesza lub w dziwny sposób router się rozłącza. W większości przypadków jest to wina oprogramowania (Firmware). Firmware jest to oprogramowanie wbudowane w nasz router, a od którego zależy komfort pracy na urządzeniu.  W tym poradniku przeprowadzę Was przez proces zmiany tego oprogramowania, na przykładzie mojego Routera ASUS RT-N10LX.

Jeśli zauważyliśmy, że nasz router odmawia posłuszeństwa, w pierwszej kolejności logujemy się do Panelu administracyjnego, poprzez wpisanie w polu adresu przeglądarki: 192.168.1.1, pojawi się panel logowania, gdzie wpisujemy naszą nazwę użytkownika i hasło (standardowo u większości routerów to admin/admin). Następnie u samej góry mamy informacje o wersji posiadanego oprogramowania. W moim przypadku jest to:

Wersja firmware:2.0.0.37

Aby dowiedzieć się czy posiadamy najnowsze oprogramowanie do routera, klikamy na numer wersji, otworzy się nam panel do aktualizacji Upgrade Firmware, następnie klikamy na  ASUS Support site, otworzy się nam strona pomocy technicznej ASUS, gdzie będziemy mogli pobrać najnowszą wersję naszego Firmware. W zakładce Sterowniki i Oprogramowanie, wybieramy wersję posiadanego systemu operacyjnego i jeśli numer posiadanej w routerze wersji oprogramowania jest inny niż na stronie pomocy technicznej Asus, pobieramy jego najnowszą aktualizację.

Gdy pobierzemy plik, wracamy do naszego panelu administracyjnego routera, a następnie klikamy w zakładce Upgrade Firmware i Nowy plik firmware:wybieramy lokalizację pobranego pliku, po czym klikamy na przycisk Uploaduj. Cały proces potrwa około 3 minut.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

1 Komentarz

  1. SonOfWest pisze:

    Nie każdy kto kupuje routera potrafi sobie poradzić z konfigiem a co dopiero przeprowadzić aktualizacje softu,ja np. Mam 8level TP link a soft wygrany od netisa który jest często aktualizowany a przez to bardziej stabilny i funkcjonalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.