10 sztuczek na ułatwienie pracy z Windows-em

W dzisiejszych czasach komputery są nieodzowną częścią naszego życia, służą nam do komunikowania się z przyjaciółmi i rodziną, są bardzo użytecznym narzędziem. Lecz chyba każdy z nas próbował, czasem nieskutecznie, ułatwić sobie prace na komputerze. Pokaże Wam tu kilka różnych sposobów na to , aby codzienna praca na naszym sprzęcie stała się jeszcze łatwiejsza.

A więc:

1. GOD MODE

Aby mieć pełną kontrolę nad wszystkimi konfigurowalnymi opcjami w systemie Windows (na przykładzie Windows 7), wystarczy utworzyć nowy folder w dowolnym miejscu (np. na pulpicie) i zmienić jego nazwę na:

Folder będzie zawierał około 270 elementów, dzięki, którym w łatwy i szybki sposób będziemy mogli skonfigurować nasz system operacyjny. Co ciekawe, sztuczka działa również w systemie Windows 8.1.

2. “VIRTUAL” WI-FI

System Windows 7 pozwala na dzielenie się dowolnym internetem WiFi, LAN, kablowym, Dial-up czy mobilnym z dowolnym urządzeniem zarówno stacjonarnym jak i mobilnym. Wystarczy, że udostępnisz sieć innym użytkownikom. Twój komputer będzie działał jako zwykły router. Można to zrobić w łatwy sposób. Otwieramy konsole CMD. Po uruchomieniu jej wpisujemy taką komendę:

Gdzie nazwa to oczywiście nazwa pod jaką będzie widoczna nasza sieć, klucz dotyczy, natomiast szyfrowania AES dla WPA2, bo z takiego korzysta wirtualny AP. Gdy ustawimy parametry, możemy już włączyć sieć:

Po chwili będzie on już działał i znajdziemy go zarówno w centrum sieci jak i połączeniach sieciowych. Ostatnie co nam zostało do zrobienia to udostępnienie naszego połączenia (tego, z którego faktycznie mamy dostęp do Internetu). Właśnie w połączeniach sieciowych klikamy na, nim prawym przyciskiem myszy, przechodzimy do zakładki udostępniania, zaznaczamy pozwolenie na udostępnianie połączenia no i wybieramy z listy wirtualny adapter. Jeżeli korzystamy z zapory sieciowej, warto sprawdzić czy pozwalamy w niej na udostępnianie połączenia.

3. HISTORIA NIEZAWODNOŚCI

Jeśli komputer działa trochę dziwnie lub jakiś program nie działa tak jak powinien, możemy skorzystać z narzędzia, które znajdziemy wpisując w menu START „Wyświetl historię niezawodności”. Wyświetli to wykres indeksu stabilności systemu ze skalą od 1 do 10. To pozwoli nam zorientować się, który program lub składnik systemu Windows nie działa tak jak powinien.

4. UDOSKONALONY KALKULATOR

Jeśli uruchomimy systemowy kalkulator, znajdziemy w, nim podstawowe funkcje, jednak jak klikniemy na zakładkę WIDOK, będziemy mogli wybrać szereg zaawansowanych wbudowanych funkcji: konwersje jednostek, arkusze kalkulacyjne, obliczenia daty, a także tryb programisty.

5. REJESTRATOR

Jeśli system napotkał jakiś problem, potrzebujesz pomocy zdalnej, ale zdalny dostęp nie działa, wystarczy, że wyszukamy i uruchomimy narzędzie wpisując w menu START: PSR. Po kliknięciu na opcję “Rozpocznij Rejestrowanie“, funkcja rozpocznie nagrywanie wszystkich działań, które będziemy wykonywać na komputerze, przez szereg zrzutów ekranu, dodając napisy automatycznie. Po zakończeniu nagrywania, wszystkie zapisane dane są ze sobą połączone, a następnie narzędzie zapisuje jako plik, który łatwo można otworzyć w każdej przeglądarce internetowej. Tak utworzony plik możemy później spakować i wysłać e-mailem do kogoś, kto będzie w stanie nam pomóc pozbyć się problemu.

6. Obsługa plików w programie WordPad

WordPad może otwierać pliki ODT lub DOCX. Jedynym minusem jest to, że nie radzi sobie z wszystkimi dostępnymi sformatowanych plikami.

7. RAPORT SPRAWNOŚCI ENERGETYCZNEJ

W menu Start, uruchamiamy konsolę CMD i wpisujemy następujące polecenie:

Rozpocznie się skanowanie systemu, które powinno trwać około 60 sekund, a następnie narzędzie zapisuje plik o nazwie energy-report.html, którego znajdziemy w katalogu \ windows \ system32. Wystarczy skopiować go gdzieś przed otwarciem, np na pulpicie. Znajdziemy w, nim propozycje zmian, które możemy dokonać, aby nasz system działał lepiej.

8. CZYSZCZENIE WOLNEJ PRZESTRZENI DYSKOWEJ

Niektóre pliki zaraz po usunięciu z naszego dysku, nadal pozostają w pamięci do momentu, kiedy nie nadpiszemy ich innymi danymi. Aby rozwiązać ten “problem” i raz na zawsze pozbyć się śladów po usuniętych plikach, otwieramy wiersz polecenia i wpisujemy:

Litera Z oznacza dysk / partycję, którą chcemy usunąć. Wykonujemy to na własną odpowiedzialność.

9. PROGRAMY NA PASKU ZADAŃ

W ten sposób można mieć łatwy dostęp do programów, które przypięte będą do paska narzędzi Windows. Po prostu przeciągnij program w puste miejsce na pasku, by mieć do niego stały i szybki dostęp.

10. PRZEŁĄCZANIE MIĘDZY OKNAMI

Aby to zrobić, musimy nacisnąć klawisz Windows i TAB. Pozwoli nam to na przejście między oknami w sposób Panoramiczny 3D. Kolejnym sposobem jest naciśnięcie klawiszy ALT + TAB.

A Wy jakich sztuczek używacie aby przyspieszyć prace z Windows-em?

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

1 Komentarz

  1. Adam pisze:

    Po utworzeniu katalogu o nazwie GodMode {ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} nic się nie dzieje. Katalog jest pusty (W7). Natomiast aby skorzystać z funkcji powercfg –energy należy uruchomić wiersz poleceń z uprawnieniami administratora 🙂 Nie mniej jednak artykuł ciekawy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.