10 przyczyn awarii komputera

Na pewno każdemu właścicielowi komputera zdarzyła się awaria sprzętu. Zazwyczaj zanosimy go do serwisu, zwłaszcza jeśli podzespoły są ciągle objęte gwarancją producenta. Jednakże w sytuacji kiedy gwarancja już wygasła zostajemy zdani na łaskę serwisantów i zmuszeni jesteśmy do ponoszenia kosztów naprawy. Jest wiele usterek, które nie wymagają skomplikowanej wiedzy informatycznej i umożliwiają co najmniej postawienie własnej diagnozy, a czasami wręcz naprawę na własną rękę. W niniejszym artykule prezentuje 10 typowych awarii komputera, którym przeciętny użytkownik może stawić czoła.

1) Awaria zasilacza

Jeśli nasz komputer w ogóle się nie uruchamia, najprawdopodobniej doszło do awarii. Aby upewnić się, że mamy rację co do źródła usterki, spróbuj wykręcić działający zasilacz z innego komputera. Jeżeli z nowym zasilaczem komputer się uruchomi, możesz być prawie pewny, że nasza jednostka zasilająca jest wadliwa. Jeżeli natomiast komputer nadal nie daje oznak „życia” to winny może być inny podzespół np.: spalona płyta główna lub, co gorsza awaria naszego zasilacza spowodowała uszkodzenie innych komponentów komputera. Jednakże nie panikujmy – zasilacze wyposażone są w bezpiecznik, który ma za zadanie chronić nasz komputer w przypadku uszkodzenia PSU. W wielu przypadkach uszkodzony zasilacz można w prosty sposób naprawić poprzez wymianę bezpiecznika.

2) Pamięć operacyjna RAM

Typowym objawem takiej awarii jest kilkukrotny, krótki, piszczący sygnał komputera, po czym nasza maszyna się nie uruchomi. Możemy sami sprawdzić czy przyczyną awarii są kości pamięci RAM. Należy otworzyć obudowę komputera, po czym wyjąć nasze kości, prze czyścic je suchą delikatną szmatką z kurzu i spróbować włożyć je z powrotem zamieniając je miejscami na płycie głównej. Jeśli nadal słyszymy sygnał błędu, spróbuj włożyć pojedynczo każdą z osobna i ponownie uruchom komputer. Jeśli przy odrobinie szczęścia komputer uruchomi się z jedną kością pamięci, wówczas wiemy że jedna z nich jest uszkodzona. Należy ją zanieść do serwisu, gdyż wszystkie pamięci RAM objęte są dożywotnią gwarancją.

3) Karta graficzna

W przypadku uszkodzenia karty graficznej, najczęściej nasz komputer uruchomi się, ale wyda kilka sygnałów dźwiękowych i ekran pozostanie czarny. Przyczyn jest kilka: niewłaściwie włożona karta graficzna na płycie głównej, źle dopięty kabel na tylnym panelu komputera, zasilanie. Spróbuj wyjąć kartę grafiki ze slotu na płycie głównej, przeczyścić delikatnie suchą szmatką lub delikatnym pędzelkiem przeczyść wszystkie układy na karcie i wentylatorku. Sprawdź czy poprzez podłączenie monitora do wejścia PC na zintegrowanej karcie grafiki na płycie głównej, pojawia się cokolwiek na ekranie monitora. Jeśli tak wówczas wiemy że mamy uszkodzoną kartę graficzną. Należy ją zanieść do serwisu gwarancyjnego lub nabyć nową.

4) Przegrzewanie się podzespołów

Częstym problemem jest właśnie przegrzanie się podzespołów wewnątrz komputera, na płycie głównej itp.. Najczęściej wówczas nasz komputer się wyłącza. Sprawdźmy na początek jakie temperatury panują wewnątrz komputera tzn.. na naszej płycie głównej. Należy to sprawdzić w ustawieniach BIOSU, zwróćmy również uwagę czy napięcia na procesorze, dysku są w normie. Zwróć uwagę na to czy masz dobrą wentylację wewnątrz obudowy. Warto zaopatrzyć się w dodatkowy wentylator, poprawiający obieg powietrza. Przyczyną przegrzania może być również zalegający kurz na poszczególnych komponentach. Odkurz go sam lub zanieś do serwisu, raz lub dwa razy w miesiącu. Sprawdzić należy również czy posiadamy dobrą pastę termoprzewodzącą na procesorze i karcie graficznej. Dzięki niej, procesor podczas pracy oddaje dużo ciepła do radiatora, wtedy nasz procesor działa bez żadnych dodatkowych obciążeń.

5) Płyta główna

Kolejnym przypadkiem jest nasza płyta główna. To na niej montujemy wszystkie komponenty naszego komputera. Jest wiele przyczyn awarii płyt głównych, od źle dobranych kompatybilnych podzespołach, po zasilanie czy kurz. Można spróbować wyjąć wszystkie podzespoły zostawiając kartę grafiki procesor i jedną kość pamięci. Jeśli się uruchomi komputer, wówczas wiemy że mamy sprawną naszą płytę i przyczyn awarii należy szukać gdzieś indziej. Jeśli jednak się nie uruchomi, wiemy że jest uszkodzona. Gdy mamy ją na gwarancji zanosimy ją do serwisu, gdzie najczęściej wymieniają na nowy egzemplarz. Naprawiać się zupełnie nie opłaca!

6) Napęd CD/DVD

Diagnoza w tym przypadku jest prosta. Po włożeniu płyty, urządzenie nie reaguje bądź bardzo długo wczytuje dane. Sprawdzić należy czy są prawidłowo podpięte wszystkie kable na jego tylnym panelu i przeczyścić z kurzu. Można nabyć również tzw. „płytę czyszczącą”. Dzięki niej nasz laser zostanie przeczyszczony. Jeśli nasze zabiegi nie dały skutków, wówczas należy po prostu wymienić nasz czytnik lub zanieść go do serwisu gwarancyjnego.

7) Dysk twardy

Awaria twardego dysku może się zdarzyć zawsze i każdemu. Liczba przyczyn uszkodzeń dysków twardych jest różna. M.in. nagłe skoki napięcia, działanie użytkowników, uszkodzenia mechaniczne, uszkodzenia spowodowane przez wirusy. Sprawdź czy w BIOSIE nasz dysk jest widoczny. Najczęściej jeśli nie jest widoczny, nasz system po prostu się nie uruchomi. Podczas jakiejkolwiek awarii dysku twardego i komunikatów stwierdzających zbliżającą sie awarię komputera, należy wykonać kopię zapasową ważnych plików. Można spróbować wykonać tzw. głębokie formatowanie. Istnieje wiele programów umożliwiających taki rodzaj „formatu”. Nie zaleca się naprawiania dysku na własną rękę, gdyż może to spowodować trwałe uszkodzenie. Jest wiele form oferujących naprawy dysków twardych lecz są to bardzo wysokie koszty. Najczęściej należy wymienić na nowy lub zanieść go do serwisu gwarancyjnego jeśli mamy go jeszcze na gwarancji.

8) Monitor LCD

Najczęstszą przyczyną awarii monitorów są tzw. martwe piksele. Są to pojedyncze świecące w różnych kolorach „punkciki”. W tym przypadku należy od razu zanieść nasz monitor do serwisu gwarancyjnego, w celu wymienienia całej matrycy. Jednak nie zawsze serwis w ramach „gwarancji” nam ową czynność wykona, gdyż w zależności od modelu, rozmiaru i klasy matrycy, dany serwis ustala minimalną ilość „wypalonych pikseli”, aby wymienić nam na nową. Takie informacje znajdują się na karcie gwarancyjnej naszego monitora. Więc albo musimy czekać na kolejne piksele albo po prostu „zapłacić” za nową matrycę co w niektórych przypadkach wiąże się z wysokimi kosztami.

9) Oprogramowanie

Kolejną najczęściej spotykaną przyczyną awarii jest oprogramowanie. Mówimy tu o naszym systemie operacyjnym i instalowanych programach. Duża część naszej populacji pracuje na systemie WINDOWS, i każdy wie że co jakiś czas należy wykonać reinstalację systemu. Przyczyną takiego stanu jest ciągłe „zaśmiecanie” systemów różnymi czasem zupełnie niepotrzebnymi plikami. Wiąże się to wówczas z np. dłuższym czasem oczekiwania na uruchomienie systemu, lub jego nieuruchomienie. Należy pamiętać że deinstalacja jakiegokolwiek programu, pozostawia po sobie ślad w postaci w/w „śmieci”. Stawiamy nowy system i po sprawie. Warto również zaopatrzyć się w dobry program czyszczący nasz system z zbędnych plików i czyszczący nasz rejestr. Polecam darmowe programy o nazwach : Wise Disk Cleaner Free i Wise Registry Cleaner, sam ich używam i jestem zadowolony.

10) Burza, wyładowania atmosferyczne

Ostatnią przyczyną jaką chciałbym wam przedstawić, są burze. Szczególnie na wiosnę i lato nasze komputery są narażone na te czynniki. Nie są od nas zależne, ale warto się przed nimi ustrzec. Należy posiadać nawet zwykłą listwę antyprzepięciową, która w głównej mierze uchroni nas przed wyładowaniami. Koszt takiej listwy mieści się w granicach ok 30-60 zł. Jest ona wyposażona w bezpiecznik, który podczas jakichkolwiek wyładowań czy awarii prądu, bezpiecznie odłączy naszą stację roboczą od zasilania i uchroni przed awarią i przepaleniem sprzętu. Pamiętajcie też o wyłączaniu podczas burz routerów i nie zapominajcie odłączyć kabla sieciowego od karty sieciowej. Jednym słowem odłącz na czas burzy komputer z sieci, to uchroni Cię przed poważnymi i nieraz kosztownymi uszkodzeniami waszych urządzeń.

elpcmaniak

Informatyk z zawodu, interesuję się majsterkowaniem i elektroniką. Po godzinach lubię tworzyć...Kocham góry!

Poczytaj jeszcze...

5 komentarzy

 1. niko pisze:

  Bardzo pomocny i ciekawy artykuł:)

 2. BoskiGeorge pisze:

  Jak nie kupuje się markowego zasilacza to wiadome jest że komputer się zjara… Na markowych zasilaczach taka maszyna może pracować znacznie dłużej

 3. Daniel pisze:

  Artykuł chodź pomocny to mi nie pomógł 🙂 u mnie powodem częstych restartów była stara obudowa i zużyte już stare włączniki 😉 zmieniłem obudowę i działa jak należy;)

 4. Radekdr pisze:

  Rzadko jest tak, że można z góry przewidzieć jakiego typu jest to awaria. Nie potrafiłem zidentyfikować w czym problem, oddałem laptopa do serwisu i naprawiali mi kilka rzeczy a on nadal nie działał, wyskakiwał blue screen itp. Dopiero inny serwis w moim mieście ogarnął tą kwestię w 2 dni a ja wcześniej się męczyłem 2 tygodnie i wyrzuciłem pieniądze w błoto.

 5. Michał pisze:

  gituwa artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.